Location: Places >> Europe >> Turkey >> Istanbul >> Istanbul - BRAIN STORMING >> Istanbul-Brain Storm Group
Login for full access to Couchsurfing Groups. Not a member yet? Join our community!

Uludere
Posted January 7th, 2012 - 12:24 am by from Istanbul, Turkey (Permalink)
...

Post removed.
Posted January 7th, 2012 - 9:41 am by from Istanbul, Turkey (Permalink)
This post has been removed by the user.

Deleted Post
Posted January 7th, 2012 - 10:24 am by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Dear couchsurfers,

I don't really want to put political issue into this kind of platforms especially into couchsurfing. I don't even like to talk about anything except travelling and culture in couchsurfing and I also know the group we should come up with this kind of topics is brainstorming group, but I started to feel guilty when I realized nobody even said a word about what happened in Uludere while people in the group were so sensitive about the terrorist attacks occurred about a month ago.

So I'm gonna say few words and just shut my mouth. I'm really sorry and think that it's shame that our state killed our own citizens, 35 innocent people, by an air strike in Uludere. I pray for their soul, wish passion for their family. I'm truly and deeply sorry for their losses. I know whatever we say are not gonna bring little kids died in the air strike back to the life, but at least may kill the hypocrite silence in the society and media.

And I apologize on behalf of my state and nation which don't care about 35 innocent people's dead.

Some links for the one who don't know about the attack:
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-16352635

http://www.guardian.co.uk/world/2011/dec/29/turkish-air-strikes-iraq-border

http://www.rte.ie/news/2011/1229/turkey.html

Posted January 7th, 2012 - 11:22 am from Manchester, England
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Posted January 7th, 2012 - 1:38 pm from Istanbul, Turkey
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Posted January 7th, 2012 - 2:17 pm from Istanbul, Turkey
This member profile has been deactivated

Posted January 7th, 2012 - 2:32 pm from Istanbul, Turkey
This member profile has been deactivated

Post removed.
Posted January 7th, 2012 - 3:08 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
This post has been removed by the user.

Deleted Post
Posted January 7th, 2012 - 3:21 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
David and neatwhisky,

Thanks for your attention on the issue. I agree with you, david, but this one is like a massacre. Beside, ignorance in the society makes it more shameful for Turkey. I guess the protest in bogaziçi points how we would react if it happened in the middle of big city and is to make an awareness for three monkeys. Thanks for sharing it, neatwhisky!.

Posted January 7th, 2012 - 3:21 pm from Istanbul, Turkey
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Posted January 7th, 2012 - 4:09 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Massacre in Boğaziçi University:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xaX9t5JGb_A#!

Posted January 7th, 2012 - 5:01 pm from Manchester, England
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Posted January 7th, 2012 - 5:25 pm from Istanbul, Turkey
This member profile has been deactivated

Posted January 7th, 2012 - 5:30 pm from Istanbul, Turkey
This member profile has been deactivated

Posted January 7th, 2012 - 5:44 pm from Manchester, England
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Posted January 7th, 2012 - 5:54 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Ercüment, yaş farkına bu kadar vurgu yapma istersen. Evet dikkat çekmeye çalışıyorum, kendime değil ama 35 insanın -19'u çocuk- ölümüne yol açan olaya. Ayrıca her bombalı saldırıdan, her PKK eyleminden sonra buraya bu kadar şey postlanmamış olsaydı, bunun konusunu burada açmazdım. Kimsenin yapmadığını ben yapmak istedim.

Ve ayrıca düşünelim, eğer yılbaşı kutlamalarından 3 gün önce benzer bir saldırı İstanbul'da yaşansaydı ve 35 sivilin ölümüne yol açsaydı haber kanalları olayı saatler sonra, genelkurmay'ın açıklaması bekledikten sonra mı vereceklerdi, yine Nişantaşı'na yılbaşı gecesi kar yağdırılacak mıydı, boğazı havai fişek gösterileri süsleyecek miydi?

Sadece olayı hatırlatmak ve hatta unutturmamak istedim. Hakaretlerini de göze alıyorum, ama diğer insanlarda okuyor bunları. biraz daha sakin olalım hepimiz.

Utku

Posted January 7th, 2012 - 6:08 pm from Acisu, Turkey
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Posted January 7th, 2012 - 6:17 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Sevgili Barış,

Dediğin de haklılık payı var. Ama ilk mesajımda dediğim gibi bu tarz konuları couchsurfing'de tartışmayı doğru bulmuyorum ve bu yüzden de yazmak istemedim. Ancak sonra dediğim gibi her kayıbımızda couchsurfing'de de paylaşımlar, üzüntüler, gelecek için iyi temenniler yazıldığını hatırladım. Hatta sonra emin olmak için eski postlarda da arama yaptım, ayrıca birisi 29 aralık'taki saldırı hakkında da bir şeyler yazmış olmalı diye hem Istanbul grupta hem de Brainstorming'de geriye doğru gittim.

Kimse yazmamıştı. 35 kişi öldürülmüş ve bundan kimse bahsetmemişti. Ben de yazdım! Evet böyle bir şey oldu ve bunun için üzgünüm dedim.

Ek olarak, Boğaziçi'ndeki eylemle alakam yok, ama gerçekten doğru yerden konuya yaklaşan ve duyarlı bir eylem olduğunu düşünüyorum. 7-8 günde olayın sıcaklığının da geçtiğini düşünmüyorum. Belki bir burda hissetmiyoruz ama belki 7-8 sene hiç unutulmayacak etkileri oldu bölge insanı üzerinde olayın. Daha yazılacak, düşünecek çok şey var üstüne.

Teşekkürler,

Utku

Posted January 7th, 2012 - 6:08 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Brief translation:
I wouldn't tend to post this issue in couchsurfing if there were posts in the group after a PKK's action and Turkish army's losses all the time. So I thought it's really okay to write something about this tragic deaths which everyone who has a heart and commonsense would be truly sorry! I did so, because no one else was doing it.

Let's think about that: would news channels reaction be the same or would municipality of Istanbul celebrate new year eve with fireworks and artificial snow if a similar attack causing 35 innocent civilians' dead occurred in the middle of Istanbul?

I just wanted to make it remembered and unforgettable for you guys also in couchsurfing. It was my only intention.

Utku

Posted January 7th, 2012 - 7:32 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Ya bir dakika, neyi tartışıyorsunuz????

Utku çocuğum, sen hal öğrencisin. Eline bir defa silah aldınmı? Bak şu soruları sormuyorum bile; hiç hayatının tehlikede olduğunu hissettinmi?

Ya arkadaşlar kusura bakmayın. Bakın 35 kişi ölmüş, bir kişinin bile burnunun kanamasına razı olmayan bir kimseyim. Ama bazı şeyleri biraz anlamamız lazım.

Şimdi, orada iğrenç bir gerilla savaşı var. Orada bulundunuz mu??? eminim bir kısmınız bulunmuştur. Adam gelir kurşunu sıkar ondan sonra silahını atar normal insanların arasına karışır. Sizin üzerinizde resmi üniforma vardır, kabak gibi ortadasınızdır. Arkanızı döndüğünüz çoban koyunun altından keleşi çıkarıp arkanızdan iki tane sallar. Hiç 24 saat kafanıza nereden ne zaman geleceği belli olmayan bir kurşunun stresi ile yaşadınızmı??? Bana bunu cevaplayın ilk önce.

Kıçınız rahat koltukta sıcak "nescafe"nizi içerken "massacre" diye zırvalamak kolay. Anlıyorumki üniversite öğrencisisiniz. nerede okuduğunuz önemli değil, ama eğer çok açıkçası ben vatan hainiyim demiyorsanız, kusura bakmayın bazı şeyleri dikkatli konuşmanız lazım.

Şimdi gelelim olaya; sizden istediğim biraz empati (son moda terim ) yapın ve lütfen söylediklerimi canlandırmaya çalışın.

Birincisi: Pilotsunuz; bilmem kaç metre yükseklikten ( dalış yapsanız bile 300-500 metreden az değil ) ve bilmem kaç kilometre hızla gidiyorsunuz dolayısı ile size verilen koordinatlarda kalabalık bir grubu görürseniz bombayı salarsınız.

İkincisi: Biraz önce orada yaşamanın stresini size söyledim, şimdi gelelim karar prosesinin analizine. Son zamanlarda inanılmaz baskı var, karakol baskınları olmuş, şehit sayıları artmış. Ama devletiniz karşı atağa geçmiş, tutuklamalarla ve operasyonlarla darbe üstüne darbe vurmuş, iyi veya kötü. Ve elinize istihbarat geliyor, ki gayet mantıklı, örgüt harekete geçecek diye. verilen istihbaratlar gerçeklerle örtüşüyor, hakikaten yapılan gözlemde denildiği gibi önemli sayıda elemanı olan bir grup öyle köyde falan değil, sınırda hareketlenmiş. Oradan yürüyüşle yakındaki bir karakola 1 saat içinde ulaşabilir. kaldıki belki bir başka grupla birleşcek ve gene bizim askerimiz vurulacak.

Şimdi Karar verin beyler: elinizde istihbarat var, vuracaklar diye, ve bir grup tespit ediyorsunuz, katırlarla sınırın öteki tarafından geliyor. 1 saat vaktiniz var. Eğer bu gruba kendinizi belli ederseniz kaçar ve bulamazsınız. ve karar vermeniz lazım. yanlış karar=Türkiyenin çeşitli yerlerinde şehit cenazeleri. Hadi buyrun... Sıcak koltuğunuzda oturmak kolay. Üniversite öğrencisiyseniz en kötüsü zayıf not alırsınız, bir yerde çalışıyorsanız en fazla işinizi kaybedersiniz. daha fazla değil. hayatlardan bahsediyoruz burada beyler....


bir başka konu: bunlar köyde falan değil beyler, sınırın öteki tarafından Türkiyeye geçmeye çalışan katırlarla falan gelen 35 kişilik bir grup. KAÇAKÇI. Kimse masal anlatmasın. Nasreddin hocanın söyledği gibi; evi soyan hırsızın hiçmi suçu yok. Kaçakçılığa giden adam elinde çiçek sepeti ilemi gider??? elbet yanında keleş var. bu a maddesi. İkincisi; ya kusura bakmayın, bunlar pikniğemi çıkıyor, kaçakçılık yapıyor beyler, o zaman buradaki mafya bozuntularınıda devlet tutuyor hapse atıyor vuruyor, ulan zavallı mafya be. esas katliam onlara yapılıyor.
Bu bir ikincisi; oradaki kaçakçının PKK ile ilgisini blmeyen yok.

Tekrar ediyorum, değil 35 kişi, 1 kişinin bile burnunun kanamasına karşıyım. Ama yani sizde biraz söylediğiniz laflara dikkat edin beyler.

Bakın daha hiçbir üretici safhada değilsiniz. Sıcacık koltuğunuzda poponuzu koymuşunuz ahkam kesiyorsunuz. Anlıyorum, insancılsınız, kanınız deli dolu akıyor. Ama biraz kendinizi başka durumlarda düşünün. Eleştirmek çok kolaydır, bütün beceriksizlerin yaptığı en iyi şey eleştirmektir. Yapmayın bunu. Şimdi oturun kendinizi karar verecek durumda olduğunuzu düşünün yukarıda anlattım. Eğer yanlış karar verirseniz ve gelenler PKKlı ise 1 saat sonra en az 10-15 şehidiniz var. elinizdeki sınırlı imkanla hemen şimdi karar vereceksiniz. Üstelik orada hareketli, silahlı, katırlara birşeyler yüklemiş ve sınırı illegal yoldan geçmeye çalışan 35-40 kişilik bir grup var. ve bütün mantıksal analizler ve istihbaratlar PKKnın bir karakol baskını ile geri gidişi durdurmak istediğini söylüyor.

Bakın olaylar o kadar kolay değil. Utku, umarım böyle bir durumda karar verme durumunda kalmazsın. Şimdi karar ver: Hadi biraz daha istihbarat yapalım dersen ve eğer bu grup PKKlı ise ( ki herşey onu gösteriyor) bunlar arazi olacak ve 3-5 gün sonra pek çok şehit cenazesinin sebebi sen olacaksın. Evet kararın????? Ben sana söyliyeyim , derhal koordinatları geçip vurun dersin.

O yüzden yapmayın kullandığınız kelimeler çok ağır. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Ama çocuklar, lütfen nasıl ve nerede konuşursanız konuşun, eğer karşı taraf varsa onun yerine geçip kendinizi birde o şartlarda düşünün, o durumda o şartlarda siz ne yaparsınız???

Hadi arkadaşlar, bu konuyuda burada kapatın. olmamış bu konu.

Hadi kalın sağlıcakla.

Murat

Posted January 7th, 2012 - 7:55 pm from Acisu, Turkey
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Posted January 7th, 2012 - 8:02 pm from Acisu, Turkey
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Posted January 7th, 2012 - 8:04 pm from Manchester, England
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Posted January 7th, 2012 - 8:04 pm from Istanbul, Turkey
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Posted January 7th, 2012 - 9:41 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Sadullah,

Kimseyi suçladığım yok.

Senin söylediklerinede aynen katılıyorum.

Ama bir iki şey daha ilave etmek istiyorum. bir fakirlik sadece güneydoğunun sorunu değil, 5-10 senenin veya 70-100 seneninde sorunu değil.

Ve artık öyle bir konuma gelmişki bazı şeyleri değiştirmek çok güç. İnan bana, orada insanlara su değirmeni ile beslenen çok basit bir kanal sistemi yapalım dedik, o akşam "bizim işmize ne karışıyor bu adam" diye o gün bütün takımın ha baskın yedik ha yiyecez diye uğraşıp didinip yaptığımız o çok basit sistemi bile bozdular. Yani bu sadece devlette değil, devleti var, ağası var, hocası var, adamın kendi anlayışı var, mahalle baskısı var, PKKsı var, vr oğlu var.

Mesela ben sana bir şeyden bahsedeyim; Bitliste manyak güzel tütün yetişir. Kurulan tütün fabrikasına üreticinin tütün vermediğini biliyormusun??

Şöyle bir çevrene bak, insanımız ( ne yazıkki Türkü, Kürdü, Lazı, Ermenisi, Greği, hepsi ) bir şey üretmeden , en kısa yoldan köşe dönme meraklısı. Ben onu bunu suçlamıyorum, herkesi suçluyorum. Burada açıkçası bu topiği açan arkadaş bile kusura bakmasın bu kolaycılığın esiri.

Şimdi çok açık olarak (ve sağ görüşlü biri olarak), şu ana kadar benim kafamda "hah olabilir" dediğim, rahmetli Bülent Ecevitin Köy Kent projesi var birde Köy Enstitüleri. Ne yazıkki biri daha yeni vermeye başlamışken durduruldu (sanırım nasıl olduğunu biliyorsundur, ipini CHP çekti, can cekişen Köy Enstitülerinin altındaki sandalyeyede DP tekmeyi bastı, El Fatiha ). Öteki proje sadece proje olarak kaldı. Ha ne yapılması gerekir diyorsan, bilmiyorum. Projesi olan varsa dinlerim, tartışırım (kusura bakmayın A tuşum cozuttu bazen basmıyor)

Şimdi farkettim Utku arkadaş bir post daha döktürmüş. Şimdi geleneksel olayları çarpıtma tekniği ile bir şeyler yzmış. Bak çocuk, kimsenin savaşı kutsadığı yok. Biraz önce Barış bahsetti, ben yazmamıştım ama
ben 12 eylül 1980 öncesini de gördüm, Güneydoğudada bulundum. Umarım kimse benim yaşadıklarımı yaşamaz. Barışın bahsettiği şeylerin sizde uyandırdığı duyguların 1000 katı daha yoğununu düşünün ondan daha boktan bir durum. Kimsenin olayı yücelttiği yok ama olayları yaşayan bilir. Şunu unutmayın; en büyük komutanlrdan olan ve hayatı savaşlarda geçmiş olan birisi olarak Mustafa Kemal bile savaşı enson çare olarak tanımlamıştı ve nefret ederdi. ( tam olarak söylediği aklımda değil şu an )

İkincisi, sen her söylenen masala inanıyormusun yavrucum?? Yoksa işine gelenemi inanıyorsun?? Kaldıki kibrit kutusunu bile görüntülese, gece vakti 35 kişi yanlarında silah var (orada keleş sigaradan bile kolay bulunuyor ve Kaçağa giden birisi yanında mutlaka silah götürür ) , artı yanlarında katırlar var ve katırların üstünde de yükler. Ve sınırım öte tarafından PKKnın sıklıkla kullandığı bir yönden Türk sınırını geçiyor. PKKlı bir grupla sivil bir grubu nasıl ayırt ediyorsun?? üstü kapalı bir hikaye anlatmıştım, bir an boş bırakıp arkanı döndüğün Allahın garip çobanı dediğin adam senin boş anında sakladığı keleşi çıkarıp sana ateş ederse görürüm seni, o zaman göürürüm seni "ilk önce dur der, sonra havaya ateş eder, sonra nişanlı ateş ederim" kuralını nasıl değiştiriyorsun höt korkusu ile, görürüm o zaman bu söylemleri nasıl çöpe atıyorsun. Çok gördük böylesini. İlk önce insanlığı onlar silerler, kendi canları tatlı geldiği için ve en gaddar, en tehlikeli onlar olurlar. Geç bunları bir kalemde, sen daha masal aleminde yaşıyorsun.

Şunu unutma, başında da söyledim; bir insanın bile burnunun kanaması benim canımı yakar. Daha beni tanımadı arkadaşlar, bir iki kötü olay yaşadık ( sonra sanırım çözüldü onlar )ama içim dışım birdir. Ve çok şey yaşadım. Kimse onlar Kürt olduğu için üzülmemezlik yapmıyor. Ama bu olay öyle katliam falan değil dediğiniz gibi. Olmamsı gereken pek çok şey yanyana gelince ne yazıkki oldu.

Peki ne yapalım??? ne yapılması lazım?? birileri stres altında bir karar veriyor. ve bakın olayı anlatıyorum bu süreci aklınızda canlandırın. Elinde istihbarat var, ki oturup düşünüldüğünde çok mantıklı; diyorki PKK vuracak, bir birlik gelecek ve karakol vuracak. bu elde var. İkincisi gece predator veya heron vey her ne hltsa kalkıyor. GECE. 35-40 kişilik belkide daha fazla bir grup görüyor. Iraktan PKKnın kullandığı yoldan geliyor, silahlı ve katırların üzerinde yük var. hemen müdahale etmezsen 1 saat içinde bir karakol vurulabilir o zaman kendi askerinin ölümüne imza atarsın. Şartlar bu. Hadi bakalım "stress management" meraklıları, ölüm ve kalım arsında karar verin. Bak bütün herşey istesende istemesende bir şeyi gösteriyor.

Son olarak; BBCden izledim diyorsun falan bizde izledik kardeşim hiç bir batı basını sizin verdiğiniz tepkiyi vermedi. Herkesin söylediği yanlış istihbarat ve böyle bir durumda ynlış karar verildi. Ama ne yazıkki "içimizdeki İrlandalılar" bastılar yaygarayı.
Şimdi gene vay sen insafsızın diyecekler. Bakın kardeşim BBC ne demiş, BBCnin yaptığı bir tane yorumda Türkiye suçludur diye bir şey varmı?? Ama senin "sessiz kaldılar dediğin güya Türk Basını "Kendi insanımızı vurduk" Katliam diye bir sürü başlık attı.

Bak buna ne derler halk arsında biliyormusun??? Ne şehittir ne gazi, .ok yoluna gitti Niyazi... acı ama ne yazıkki böyle. pek çok şey yanyana gelince olmaması gereken bu olay oldu.

35 kişinin ölümüne bizde üzüldük ama senin olayı veriş biçimin yanlış: "that it's shame that our state killed our own citizens, 35 innocent people, by an air strike in Uludere." Bence yamlış ve irrite edici bir yorum. Ondan sonra şimşekleri üstüne çekersin.

bak benim hep söylediğim bir olay vardır. Birisine "Anneniz nasıl?" dersen sana teşekkür eder, iyidir kötüdür bir şey söyler. Ama "Anan nasıl, lan?" dersen senin ----- ----- diye üstüne yürür. İkisinde de aynı şeyi diyorsun ama söyleme biçimin değişik. İşte insanlarla iletişim böyle bir şey. Dünyanın en zor olayı. söyleyeceğin şeyi iyice tartıp söylemen lazım.


Hadi şimdi şu savunma modundan da çık. Kimsenin bu ölümleri savunduğu yok. Kimsenin kanı, ölümü yücelttiği yok. ama ortada da öyle bir şey varki bu olay ksıtlı değil. tam niyazi işi. piyango çıkmış. Allah rahmet eylesin. Eğer PKK lavukları olmasaydı "belki" şu savaşa hrcnan 300 milyar dolar bu insanların hayatını güzelleştirmeye harcanabilirdi. Bence bu ölümlerin sebebi PKK ve onun yandaşları. Ve bu olayın çarpıtılması bize hçbir yarar sağlamaz.
Posted January 7th, 2012 - 10:16 pm from Istanbul, Turkey
This member profile has been deactivated

Posted January 7th, 2012 - 10:29 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Doğuda sürüp giden savaşın, Kürt sorununun, PKK'ın varlığının altında yatan nedenleri de tartışabiliriz ve bir çok konuda sizle ayrı fikirde olacağımı tahmin edebiliyorum. Ben oraya bakarken eşit haklar isteyen bir azınlık görürken, siz başka bir şey görüyorsunuz. Sanırım bu hakları vermeye de çok niyetli değiliz. Kürt sorununun altında işte bu dozu gittikçe azalsa da çifte standartlı bakış yatmakta.

Ben kullandığım kelimelerde bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum. Olanları söyledim. Guardian'ın attığı başlıktan pek farkı yok, çünkü ikisi de gerçeği söylüyor: "Turkish air strikes kill dozens of villagers near Iraq border"

Ama siz kullanmaya başladığınız kelimelerle vefat eden insanların anısına saygısızlık etmeye başladınız. Şahsıma söylediğiniz sözler için bir şey demek istemiyorum, ama bu insanlar kuru bir tazminattan ve medyada, sosyal medyada bu şekilde anılmaktan daha fazlasını hakediyorlar.

Bence gerçek empati budur. Siz de bunu deneyin. Ben her iki taraftan kayıp olunca da başsağlığı dileyen, ailelerin acılarını paylaşabilen bir toplum diliyorum.

Teşekkürler,

Utku

Posted January 7th, 2012 - 10:31 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
*aynı fikirde olmayacağımı tahmin edebiliyorum

Posted January 7th, 2012 - 10:54 pm from Acisu, Turkey
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Posted January 7th, 2012 - 11:33 pm from Manchester, England
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Post removed.
This post has been removed by an administrator.

Deleted Post
Posted January 7th, 2012 - 11:22 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Bir : Ön fikirlisin. ve haklı olduğunu düşünüyorsun. Peki benim senden farklı düşündüğümü nerden çıkardın?? Bırak kelime oyunlarına girmeyi. yok böyle bir şey. Sadece senin imjında kurudğun "mutlaka böyle olmalı ben insancılım bunlar hayvan" yaklaşımın.


Kullandığın kelime ve manada var. sadece başlıkları bize aktarıyorsun, ve bunları takip etmeyen insanlar BBC ve Guardian "VAY insafsız Türkler Kürtlere saldırdı" diye bir haber olduğunu sanıyor. Halbuki haber gayet nötr bir biçimde böyle bir olay oldu, Türkler bunun bir yanlış anlama/isthbarat sonucu olan üzücü bir olay olduğunu söylediler diye yazıyor. Hatta Guardian dan bazı alıntılar yapayım istersen:

In a major "embarrassment" for Turkey's government, it was forced on Thursday to admit that the dead, originally described by the Turkish army as Kurdish separatist fighters from the banned PKK, were civilians, misidentified by Turkish drones and then bombed on Wednesday evening as they travelled close to the Iraqi border.

A Turkish ruling party spokesman, Huseyin Celik, said the victims "were not terrorists" but smugglers, adding that officials were investigating possible intelligence failures that led to the strikes. He expressed regret for the deaths and suggested the government would compensate the victims.

The smuggling of cigarettes, fuel and even people is common along the Iraqi border but the same routes are also used by Kurdish separatist fighters. Survivors said they were transporting diesel in barrels when they were hit.

Turkey's military said it was investigating the incident. "Since the area where the group was located was often used by terrorists and a movement towards our border was determined, it was evaluated that the area should be held under fire by air force planes," it said

"We were on our way back when the jets began to bomb us," a survivor, Servet Encu, told the pro-Kurdish Firat news agency.

The Turkish military said it had learned that the PKK had sent many militants to the Sinat-Haftanin area, where the strikes occurred in northern Iraq, to retaliate after recent militant losses in clashes. Military units were warned that PKK groups were planning attacks on security force border posts in south-east Turkey, prompting the military to increase border surveillance.

"It was established from unmanned aerial vehicle images that a group was within Iraq heading towards our border," the military said.

The PKK, regarded as a terrorist organisation by Turkey, the EU and the US, launches attacks on Turkish forces in south-eastern Turkey from hideouts inside the remote Iraqi mountains.

Bunlar Guardianın haberinden cımbızladıklarım. hiç öyle gitti vurdu katletti falan diye bir şey yok ve aslında haber aynen benim dediğim gibi "niyazi" biçiminde verilmiş.

BBCnin haberi daha kısa webde, ve eğer dinlersen, spikerin dediğini gene nötral bir biçimde Irak sınırında olayın geçtiğini anlatıyor.

Yani o bahsettiğin yayın organları "massacre" demiyor bunu diyen sadece PKK, BDP ve ne yazıkki benim safdil bazı vatandaşlarım sizler gibi.

Tekrar ediyorum gene anlamamazlıktan geleceksin ama benim öyle senin bahsettiğin hayali yaklaşımlarım yok. Aksine eğer ifade etmem gerekirse, ailemde kürtlerde var , hatta bana sorulduğunda nerelisin diye valla doğum yerim Adana ama Osmanlıyım derim, niye derseniz, Ailemde, soy ağacımda Kürt, Arap, Boşnak, Türkmen hepsi var ama ben bu ülkenin vatandaşıyım. Sen bir defa gittinmi? oradaki hayatı biliyormusun?? zaza ne kürt ne, kırmançe ne, hatta son zamanlarda bahsi geçen zerdüşt ne biliyormusun?? oradaki yapılanmayı biliyormusun? yok. olması gereken budur diye bir takım faraziyeler var kafanda . sygı duyarım. ve eğer konuşursak pek çok konuda bırak seninle aynı fikirde olmayı "oooo dede benden de ateşliymiş ya" dersin.

Dolayısı ile kimseye hakaret etmedim. Sanırım halkın içinde yetiştin, genede bütün arkadaşlara soruyorum, bok yoluna gitti niyazi hakaretmidir???? Yoksa vefat edenin bir hiç uğruna , şanssızlıkla gittiğine mi dikkat çeker? Ha avamdır kabul ederim. Ama hakaret değildir. Eğer arkadaşlar "yok bu hakarettir" derse o da benim cahilliğimdir özür dilerim. Senin hakkında da, bir şey demedim, şimdi artık ayıp edersin. Arı kovanına çomak sokmaya çalışıyorsun, yapma. :)


Bak gittikçe batıyorsun, bırak debelenmeyi. senin hassasiyetini anlıyorum, buradaki bütün CS grup üyeleri de istisnasız aynı üzüntüyü duyuyor. Hatta sana bir şey söyliyeyim, en acımasız insanlar bile "ya yazık oldu hakikaten b.k yoluna gitti çocuklar, ateş düştüğü yeri yakar" diyor. İstersen bunu diyen adamlada seni tanıştırırım, beni de pek çok konuda irrite edecek derecede aşırı görüşleri olan birisi o bile bunu söylüyor.

Yapmayın bakın buradan ötesi artık deniz bitti. Bu konu anlamsız. daha ne yapalım yani Türk bayrağını indirip PKK bayrağımı çekelim??? Ne yapılacak yani, 40 gün yasmı ilan edilecek? veya gözlere çentikler açılıp kanlı yaşlarmı akıtılacak? Bir önceki postta birileri "taksimide uçaklar bombalarsa görürsün " gibisinden abuk bir şeyler yazmıştı. Şimdi sorarım size; geçen süre içinde paniğe kapılan ve tetiğe asılan güvenlik güçleri yüzünden İstanbulda İzmirde Ankarada velhasıl Anadolunun herhangi bir yerinde hiçmi insan ölmedi?????? İnsanlar yollara döküldü de şimdi vay Kürtler öldü diyemi kılını kıpırdatmıyor?? İlgisi yok.

Ha tepkisizliğimizi genel olarak eleştirirsen onuda konuşuruz. Ama bence bu konuda milletin yeterince ırzına geçtik zaten artık kapatalım bu konuyu.

Tekrar ediyorum hassasiyetini anlıyorum ama gençlğinin de verdiği ateşle olaya yanlış yerden yaklaştın. Olabilir, herkes hata yapar. Ne okuduğunu bilmiyorum ama insan ilişkilerini hata yapa yapa öğreneceksin, kalp de kıracaksın ama hata yaptığın zaman bence bir dur geri adım atmak da sana çok şey getirir.

Bence bu konu bitmiştir, daha fazla konuşmak gereksizdir.

Post removed.
This post has been removed by an administrator.

Deleted Post - Reason: Spam
Posted January 7th, 2012 - 8:42 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Evet elime hiç silah almadım, umarım almak da nasip olmaz. Ne zamandan beri savaşı kutsar olduk, ölümlere bahane üretmeye başladı?

Evet orada da bulunmadım, en azından kastettiğiniz anlamda, ama yine umarım ki benim ve bir sonraki kuşağımdan kimse de kastettiğiniz anlamda orada bulunmak zorunda kalmaz.

Saldırıyla ilgili bahsettiğiniz tüm teknik detayların aksini söylemek mümkün. Unutmayın ki genelkurmay'ımız kibrit kutusunu bile okuyabildiklerini iddia etmişti. Görünen o ki açık bir şekilde kaçakçı bir grupla PKK'lı ayırt edemedikleri bir durum var.

Ben sizin yazdıklarınızdan şunu çıkarıyorum, eğer yanlışsa lütfen beni düzeltin. Evet bu çocuklar kaçakçıydı, evet bu çocukların PKK'lı olma ihtimali vardı ya -kaçakçı bir grupla PKK bir kafileyi nasıl ayırt edileceğinin bölgedeki halkta ve askerler biliyor buarada- o yüzden öldürülmeleri normal ve yas tutulacak bir şey değil. Zaten ben de türkiye'nin çoğunluğuna hakim olan bu soğukkanlılığa şaşırdığım için mesajımın alt metninde neden diğer katliamlarla buna aynı tepkinin verilmediğine şaşırdığımı söyledim. Onlar kaçakçı olduğundan mı, onlar Kürt olduğundan, saldırıyı Türk uçakları yaptığından mı?

Barış, lütfen, olayın hemen ardından takip ettin mi haberleri bilmiyorum ama, tüm kanalların nasıl gerçeği gizlemeye çalıştığını, BBC haberi geçerken hiç bir türk kanalın haberi geçmediğini hatırla. CNN Türk canlı yayın rejisinin bir kanal yönetici tarafından basıldığını ve bu haberin verilmeyeceğini dikte ettiğini hatırla. Ne zaman ki resmi kanallardan açıklama geldi, o zaman kanallar yayınlamaya başladı. En prestijli bildiğimiz kanalların bir haftadır haberi "Sınır ötesindeki operasyon", "uludere'deki olaylar" diye verdiğini biliyoruz. Hükümet sözcüleri bir laf etmek için 12 saat genelkurmay'dan açıklama gelmesini beklediler. Sana da bunlar kuzey kore'de yaşıyormuşsun hissi vermedi mi? Öle bir durum ki kendi toprak ülkemizde olan bir saldırıyı dış medya bizden önce duyuruyor. Ben haberleri BBC'den takip ettim uzun süre. Medya kollektif olarak bu olayı gizlemeye çalıştı ki bu basın etiğiyle uzlaşmaz. Basın gerçeği vermek için halka karşı sorumludur. Patrona, genelkurmaya ya da hükümete karşı sorumlu değildir.

Diğer olayları görmeme rağmen, bu konu da bi şey yazılmadığını gördüm dedim sadece. Diğer acı olaylar dillendirilirken bu niye dillendirilmiyor? Dillendirilince de niye bu kadar sert tepki veriliyor?

Niyetim kimseye zan altında bırakmak değil. 35 kişinin ölümüne tepki vermek zorunda da değilsiniz, ama verene saldırmayın lütfen.

Posted January 7th, 2012 - 9:34 pm from Acisu, Turkey
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.

Posted August 22nd, 2012 - 11:07 am by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Bu arada "Türkiye", kendi kendine karar veren canlı bir organizma değil. Türkiye, birden fazla otorite tarafından yönetilen bir siyasi/kültürel yapıdır. Devleti yönetenler doğru veya yanlış yapabilir. Yanlış yapılan birşey varsa bunu eleştirmek, "Türkiye karşıtlığı" olarak algılanmamalı bence. Türkiye içinde yönetcilerin keyfi olarak istediklerini yapması sağlıklı olmaz, onlara karşı bir takım toplumsal dinamiklerin var olması gerekir. Bu yöneticilere hatarına rağmen körü körüne bağlı olmak bence asıl Türkiye'ye zarar verir.

Ülkemiz içinde devletin kolluk güçleri dışında silahlı örgütler var. Bunlar farklı siyasi gruplar veya çıkar amaçlı silahlı örgütlerdir. PKK/HPG ise bunların belki en güçlü olanı. Bunun dışında ülkemizdeki en kanlı eylemi gerçekleştiren (2003 yılında 5 gün arayla yapılan eş zamanlı saldırılar ve muhtemelen Gaziantep'te geçtiğimiz gün benzer yöntemle gerçekleştirilen terör eylemi) bizlere duyurulduğu kadarıyla El Kaide benzeri örgütlenmeler de mevcut.

Terör örgütleriyle devletlere ait silahlı güçler arasında bir takım farklılıkları olmalıdır. Devletlerin kendine göre hukuki bir düzeni olmalıdır. Yasalar her vatandaşa eşit şekilde, işlevselleştirilmeden uygulanmalıdır. Hukukun işlevsilleştirilmesi, ordunun, polis teşkilatının veya sivil iradenin toplumun bir bölümünün karşısında olması, o devletin meşrutiyetini sarsar.

Terör örgütleri ise kendi içinde bir takım yasalara sahip olmakla beraber, meşru olmak, herhangi bir hukuka saygı duymak, insanların yaşama hakkına da saygı duymak benzeri kaygılardan uzaktır.

Roboski'de yapılan ciddi anlamda bir kaliamdır. Ortada, bu bombalamanın ABD'den gelen bir istihbarat doğrultusunda gerçekleştirildiğine dair bir takım vahim iddialar da var.

Yasalarımız gereği, ülke sınırlarını yasadışı yolla geçmek, kaçakçılık yapmak suçtur ve cezası vardır. Ancak bunun cezası ölüm olamaz.

Dağda bu gruba kimlik kontrolü mü yapılacaktı diyebilirsiniz. Üstelik terörün bu kadar yoğun olduğu bir dönemde bu grubun ne ve kim olduğu nereden bilinecek?

Ben de diyorum ki, Türkiye, bir devlet gibi değil de, kendi halkını öldüren silahlı organize bir örgüt gibi yönetilirse, bunun sonuçlarını sadece Kürtler değil, hepimiz yaşarız.

Posted August 22nd, 2012 - 7:12 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Terör konusunda bu kadar duyarlı olan halkımız maalesef ki sadece kendisine sunulan bilgi karmaşıyla tepkilerini gösteriyor. Yani devlet erkanı onlara hedef gösteriyor, halk da buna uyuyor.

Bunun en basit ispatı, 2004 yılında İstanbul'da 5 gün arayla eş zamanlı 2 adet bomba yüklü araçla gerçekleştirilen eylem ardından halkımızın tepkisizliğidir.

Yakalanan failler her ne hikmetse 2012 yılında Suriye'de Suriyeli güvenlik güçlerince ölü olarak ele geçiriliyor. Peki bu katillerin dışarıda ne işi var sorusu her ne hikmetse kimsenin aklında gelmiyor.

http://wwwimage.cbsnews.com/images/2003/11/20/image623924x.jpg

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21249504.asp

En son Gaziantep'te gerçekleştirilen saldırıların tarzı ve PKK/HPG tarafından üstlenilmemesi de çok manidar.

Posted December 28th, 2012 - 5:05 pm by from Istanbul, Turkey (Permalink)
Bir sene sonra gruptaki konuşmayla azda olsa ilgilenen insanlar olduğunu gördüm. Uludere'nin yıldönümü için yapılan bir videoyu paylaşmak istiyorum:

For those who gave a shit about the issue, I want to share a video dedicated to victims in the anniversary of Uludere:

http://www.youtube.com/watch?v=xxF-F9fUKqY

"You are lucky ones!

Today is 28 December 2012.

One year ago, bombs have dropped on people in Uludere, Sirnak; not flyers!"

Please share and spread!

Utku

Posted December 30th, 2012 - 3:08 pm from Acisu, Turkey
This member has chosen to allow only Couchsurfing members to see their group posts. To see this full converstion, sign up or log in.