Location: Places >> Europe >> Germany >> Berlin >> A Berlin Forum - Get answers from Experienced Berlin Couchsurfers.
Login for full access to Couchsurfing Groups. Not a member yet? Join our community!

trains Berlin-Szczecin
Posted July 12th, 2013 - 10:22 am by from Poznan, Poland (Permalink)
Hello everybody!

I need to find the cheapest connection from Berlin to Szczecin. I heard that there is the train ticket which costs 10 or 12EUR, but on the webside bahn.com, I saw that there is only price about 30Eur. Could anyone reccomend me any realy cheap and reliable train or bus between these two cities?

Posted July 12th, 2013 - 10:30 am by from Gdansk, Poland (Permalink)
Napiszę jak to połączenie wygląda w drugą stronę, bo mam to już w komputerze i nie chce mi się go modyfikować. I tak zorientujesz się o co chodzi.

Jedziesz 2 pociągami z Berlina do Szczecina z przesiadką w Angermunde, to pociągi to RE i RB.

Na peronie lub w tym niem. pociągu zapytaj ludzi o bilet grupowy, bo Niemcy mają Berlin-Brandenburg Ticket dla 5 osób i wtedy każdy płaci chyba 5,60 Euro.

Jeśli masz pecha i nie ma miejsc w grupach, kupujesz w automacie pociągu do Angermunde lub w konduktora bilet za 10 Euro, jest to promocja tylko na trasie Berlin-Angermunde-Szczecin, ale nie w pociągach do Berlina przez Pasewalk! Ten pojedynczy bilet za 10 Euro tego samego dnia upoważnia do korzystania z komunikacji miejskiej w Berlinie w strefach A i B. Możesz też pobiec do kasy w Szczecinie i kupić w złotówkach ten bilet, trn. płacisz ok. 42 zł i musisz powiedzieć, że do strefy B Berlina, bo wydrukują do A! Ten Berlin - Brandenburg ticket nie upoważnia do dalszego przejazdu komunikacją miejską, więc np. na HBf musisz kupić nowy bilet.


Posted July 12th, 2013 - 10:34 am by from Gdansk, Poland (Permalink)
Rozkład jazdy niem. kolei jest na www.db.de, chyba jest tam nawet polska wersja, w każdym razie czytałam tam po polsku info o tym bilecie Berlin-Brandenburg.

Żeby kupić bilet w automatach w Niemczech na trasie Berlin-Szczecin za 10 Euro trzeba wybrać opcję komunikacji lokalnej, która jest sprytnie ukryta,żeby naciągnąć ludzi na kupno biletu po normalnej cenie -tzn. za 30,70 Euro, a w centrum pasażera są nawet ulotki na temat ceny promocyjnej tego połączenia przez Angermunde, w Szczecinie też!

Ta cena ok. 30 Euro za single ticket wychodzi też w wyszukiwarce połączeń na stronie DB.

Ponadto, jeśli masz kogoś znajomego kto mieszka w Berlinie i ma bilet okresowy na komunikację, to taka osoba może Ciebie zabrać na ten bilet od pon.-pt po 20:00 i w weekendy/święta cały dzień.

Oto link do komunikacji miejskiej w Berlinie:
http://www.vbb.de/en/index.html

W razie wątpliwości trzeba pokazać ten bilet okresowy w Reisezentrum czy okienkach U-Bahn/S-Bahn czy tam, gdzie jest znaczek DB. Pracownicy wyjaśnią czy da się na ten bilet kogoś zabrać czy nie.

Tu jest jakaś broszura po polsku:
http://images.vbb.de/assets/downloads/file/8633.pdf

Otworzyłam ją z tej strony: http://www.vbb.de/de/article/tarifbroschueren/tarifbroschueren/8566.html (kliknąć na download pod "Der VBB-Tarif 2012 (polnisch)")

Uwaga! Zawsze sprawdzaj rozkład na dany dzień wyjazdu, bo w Berlinie ciągle są roboty, że jutro czy pojutrze mogą być jakieś zmiany!

Są też busy na trasie z/do Szczecina i Berlina, ale koszt jest podobny, ale ja lubię niemieckie pociągi, bo jest tam więcej miejsca na bagaż i jest czysto. Ciągle słyszy się przecież o wypadkach busów...

Jak chcesz zdążyć np. na 14:00 do Szczecina, to musisz wsiąść do pociągu w Berlin HBf o 9:35 - to pociąg RE 18346 relacji Elsterwerda-Schwedt O. i wysiąść w Angermunde o 10:27, potem o 10:45 masz z Angermude pociąg RB 5808 do Szczecina Gl., przyjazd o 11:42.

Ten pociąg w kierunku Angermunde (RE 18...) w Berlinie zatrzymuje się też w Licherfelde-Ost, Sudkreuz, Potsdamer Platz, potem Hauptbahnhof i Gesundbrunnen.


Posted July 12th, 2013 - 4:57 pm by from Poznan, Poland (Permalink)
Super, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!