Location: Places >> Europe >> Turkey >> Diyarbakır
Login for full access to Couchsurfing Groups. Not a member yet? Join our community!

aralıkta Diyarbakır
Posted September 4th, 2010 - 9:26 am by from Bursa, Turkey (Permalink)
Merhaba
Aralık ayında bu güzel şehri ziyaret etmeği planlıyoruz.Kalacak orta yollu temiz hotel önerilerinizi bekliyorum.Tabiki nereleri gezmeli ve nerde ne yemeli?Tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum..

Teşekkürler...

Posted October 26th, 2010 - 12:41 am by from Istanbul, Turkey (Permalink)
merhaba murat,

diyarbakırda hiç otelde kalmadığım için otel önerisinde bulunamayacağım, ama dağkapı, balıkçılar ve ofis civarında birçok otel mevcut, eminim uygun bir otel çıkacaktır karşına.

diyarbakır da gezilecek bir çok yer var öncelikle
diyarbakır surları, fiskaya, hevsel bahçeleri, berçem (dicle kıyısında çay), deliler hanı (kervansaray), ulucami (restorasyonda ama sanırım o zamana biter), meryem ana kilisesi(suryani), ermeni kilisesi, eski diyarbakırın (suriçi) dar kuçeleri (sokakları), dengbejler evi, hasanpaşa hanı.... (daha bir çoğu)


yemek, valla meşhur ciğer için genelde dağkapı önerilir ama bence ofise yakın olan (istasyonun diğer tarafı) cemiloğlu caddesinde üzerinde, gürsel ve fatih cadeeleri arasında dışarda ciğer yapan bir ciğerci var o en güzeli :). zor bir tarif oldu. google maps için link koyacağım. birde tatlıcı var o cadde üzerinde ama gürsel caddesine yakın bu sefer oranında halka tatlısı süper.

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Cemilo%C4%9Flu+Cd&daddr=Cemilo%C4%9Flu+Cd&hl=en&geocode=FQibQgIdxaZlAg%3BFdSMQgIdlqJlAg&mra=dme&mrcr=0&mrsp=1&sz=16&sll=37.917575,40.216377&sspn=0.009835,0.022724&ie=UTF8&z=16

a noktası yaklaşık olarak tatlıcıyı b ise ciğerciyi göstermekte.

kaburga yemek istersen yine kaburgacı selim amca var.

lahmacun için ofiste buket lahmacun (biraz yağlı yapıyorlar ama güzeldir, bir porsiyonda 4 tane geliyor 3 tane ideal :))http://buketlahmacun.com/default.asp?page=hakkimizdahttp://buketlahmacun.com/default.asp?page=hakkimizda

birde biraz azalmış olurlar ama mutlaka şerbet (meyankökü şerbeti) olur ofis balıkçılar dağkapı civarında gezerken, onuda dene.

çerez ve baharat istiyorsan, çerez(kuruyemiş) için gökkul u öneririm. mergiahmet cadesinde lale sok(caddeye çok yakın bir otel vardı krşısında ama adını hatırlayamadım.)
baharat için ise köryusuftan başkası akla gelmiyor zaten. (ulucami, hasanpaşa hanının olduğu cadde üzerinde)...

şimdilik aklıma gelenler bunlar.
başkka öğrenmek istediğin bir şey olursa sormaya çekinme.
şimdiden iyi geziler.
welat

Posted October 28th, 2010 - 7:48 pm by from Bursa, Turkey (Permalink)
Welat merhaba
Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.

Posted November 1st, 2010 - 1:47 am by from Istanbul, Turkey (Permalink)
rica ederim murat,
umarım planın hala geçerlidir, zira diyarbakır görülecek memleket.