Location: Places >> Europe >> Turkey >> Bursa >> Bursa ACTIVITIES and MEETINGS
Login for full access to Couchsurfing Groups. Not a member yet? Join our community!

GENERAL WARNING
Posted March 29th, 2013 - 5:18 pm by from Bursa, Turkey (Permalink)
Dear Couchsurfers;

Seeing that some attandees of the organizations have complained about some problems about the others, we feel obliged to post this message unwillingly;

Couchsurfing is not a website for finding partners; therefore, the organizations which are held under the name of Couchsurfing are not the places or times to find partners, either.

We have heard about some problems and we even saw some conversations between some people on Couchsurfing and Facebook, which are really inappropriate and annoying. What we mean is, we moderators are aware of the problems and the trouble-makers themselves. We have to inform you regretfully that if those people keep behaving in those ways, we are going to publish a BLACKLIST both on our Facebook Group and the Official Couchsurfing Bursa Page, what is more, we are going to leave them negative references on their profiles. Moreover, the people on the BLACKLIST will not be allowed to participate in any kind of organizations or events under the name of Couchsurfing in the future.

Thanks for your understanding and please feel free to contact any of the moderators concerning your problems and/or your opinions about different events.

---------------------------------------------------------------------------------------
Değerli Couchsurfing üyeleri;

Bazı katılımcılarımızdan almış olduğumuz şikayetler doğrultusunda, bu mesajı istemeyerek de olsa gönderme zorunluluğu hissetmekteyiz;

Couchsurfing, bir partner bulma sitesi değildir, bu sebeple, Couchsurfing adı altında yapılan organizasyonlar da partner bulmak için bir yer ve ya zaman anlamına gelmez.

Bazı problemler hakkında şikayet aldık ve bu kişilerin Couchsurfing ve Facebook üzerinden üyelere atmış oldukları uygunsuz ve rahatsız edici mesajları ve aralarında geçen konuşmaları gördük. Moderatörler olarak, yaşanılan problemlerin ve bu problemleri oluşturan kişilerin farkındayız. Üzülerek belirtmek isteriz ki, eğer bu kişiler tutum ve davranışlarına aynı şekilde devam ederlerse, bir KARA LİSTE oluşturulup Facebook Grubumuzda ve Resmi Couchsurfing Bursa sayfamızda yayınlanacaktır. Bunun yanısıra bu kişilerin Couchsurfing profillerinde de yapmış olduklarından bahsedilerek negatif referans verilecektir. Ayrıca KARA LİSTE'de bulunan kişiler Coucsurfing adı altında düzenlenmekte ve düzenlenecek olan hiç bir organizasyona da katılamayacaklardır.

Anlayışınız için teşekkürler, herhangi bir problem ya da farklı fikirleriniz hakkında moderatörlerle iletişime geçmeye çekinmeyiniz.