• arkadaşlar merabalar,

bende yeşil pasaport vardı. geçen yıl üniversiteyi bitirdim, yeşil pasaportu kullanma hakkım devam ediyodu. daha sonra bi işe girdim, iki ay çalıştıktan sonra işi bıraktım. normal şartlarda üniversite öğrencisi olmasam da çalışmadığım sürece belli bi yaşa kadar (yaşım 22) yeşil pasaportu kullanma hakkım devam ediyodu. şimdi işi bıraktım, hala yeşil pasaportu kullanabiliyo muyum? bayadır araştırıyorum fakat herkes bambaşka şeyler söylüyo. emniyete de gittim oradan da başka şubeye yönlendirildim fakat yönlendirildiğim şubeye gitme fırsatım olmadı. her neyse, bu konu hakkında herhangi bilgisi olan biri beni aydınlatırsa çok sevinirim, karşılığında kahve de ısmarlayabilirim:) teşekkürler
    Private_message
    Merhaba. Sigortanız yoksa 25 yaşına kadar kullanabiliyorsunuz.
    Private_message
    25 yaşa kadar kullanabilirsiniz
    Private_message
    ne güzel pasaportlar var :/
    Private_message
    fakat gittiğim emniyette "şu anda öğrenci değilsiniz ve çalışıp ayrılmışsınız, bu yüzden pasaportunuzu teslim etmeniz lazım" tarzı şeyler söylediler
    Private_message
    Merhaba Yagmur bana da gönderir misin? benim durumum da aynı.
    Private_message
    ben daha geçen sene yeniledim yeşil pasaportumu ve tarihi 24üncü yaş günümün bi öncesine kadar geçerli. çalişmayla ilgili birşeyin sorgulandığını da hatırlamıyorum yenilenirken
    Private_message
    arkadaş ne kadar çok yeşil pasaportu olan var yaaa :)) bi ben de yok sanırım
    Private_message
    liseden sonra bi sene öğrenciliğe ara verip kullandım pasaportumu ama değişiklikten falan haberim yok tabii. sadece deneyimime dayanarak yazdım, öğrenciliği 24e kadar uzatmak farz oldu o zaman :D teşekkürler bilgi için
    Private_message
    25 yaşını aşmayan, öğrenci ve çalışmayan birinci derece memur çocukları yeşil pasaport alabilir. Sigortalı bir işte çalışmak, öğrenci durumunu kaybetmek ve 25 yaşını aşmanız durumunda yeşil pasaport hakkı kaybedilir.
    Private_message
    Benim üniversite öğrencisi arkadaşım (erkek) 19 yaşında aldı bu ay demek ki yasa eskide kalmamış. :)
    Private_message
    yani sonuç olarak ben şuan çalışmasam da öğrenci olmadığım için yeşil pasaportu yeniletemiyo muyum?
    Private_message
    Melike yeniletemezsin, arkadaşlar istanbul emniyet müdürlüğünün sayfasında detaylar mevcut. Eskiden Kız çocuklarına uygulanan bazı avantajlar vardı onlar kaldırıldı erkekler ile eşit yapıldı. 18 yaşından küçük çocuk eğer okumuyorsa reşit olmadığı için yeşil pasaport alabilir, 25 yaşına kadar sadece okuyan ve çalışmayan çocuk yeşil pasaport alabilir.
    Private_message
    İyi günler Melike Hanım;

Yeni yasa doğrultusunda Yeşil(Hususi) Pasaport'un kullanımı 3 koşulda sonlandırılır.

1-) Öğrencilik halinin son bulması,
    2-) Resmi(sigoratalı) olarak bir işe başlamak,
    3-) Evlilik.

Bu üç koşuldan herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda pasaport kullanma hakkınız sona eriyor.
    Yanılmıyorsam eski yasa doğrultusund erkek evlatlar 18 kız evlatlar ise 29 ya da evlenene kadar kullanabiliyordu.

It looks like you're posting an email address or phone number. To protect your privacy, don't post any personal contact information here.

• It looks like you're posting an email address or phone number. To protect your privacy, don't post any personal contact information here.