• Dil eğitimi için yabancı bir ülkeye gitmek istiyorum. Bir arkadaşım daha var. Türkiye ye göre yüksek ücretle çalışıp, az kira ödeyebileceğimiz ve ucuz olan bir ülke tavsiyesi istiyorum. Maaş ve doğa konusunda en ilgi çekicisi İrlandaydı ilk önce sonra ev kiralarına bakıp vaz geçtik, Malta dedik dili çok kaba dediler vazgeçtik. Şimdi en son ingiltere ve Amerika var. Sizin başka tavsiyeleriniz olur mu
  Private_message
  Çok uçuk rakamlar olmasa da 3-4 kişi kalınan bir evde İrlanda da alacağın asgari ücret Türkiye ye nazaran çok güzel bir para olabilir. Netice itibariyle saati 18 dolara olan işler bulunabiliyor. Hele ki garson isen tip ile beraber gerçekten güzel rakamlara geliyor. Tek sıkıntılı noktası iş bulma olayının kesin olmaması o yüzden yusuf yusuf durumları var. Sen böyle bir testis geçer gibi konuşmuşsun ama en azından bir düşünseydin belki Avrupa ülkelerinde refah seviyesi niye böyle yüksek UK ülkelerinde suç oranları nyie düşük felan tabi bunları düşünmek ağır gelebilir. Bi USA da bile göçmen kişinin alacağı maaş en az aylık 1600 dolar oluyor aylık gideri en azın 400 dolar oluyorsa bu yine birikim yapmak için iyi bir maaş ve gider dengesi değil mi?
  Private_message
  Merhaba, İrlanda'da saati 18dolardan işler olduğunu söylemişsiniz.
  Ben 2010 senesinde Londradan döndüm yaklaşık 1 sene orda kaldım.Bahsetmiş olduğunuz işlerde (pub ve restaurant) çalışabilmeniz için yasal çalışma iznine gerek var.(Türk krbabçılarından bahsetmiyorum) Şu an bildiğim kadarıyla öğrenci vizesiyle gittiğinizde haftalık 10 saatlik bir izniniz olduğunu biliyorum (2 sene öncesine kadar haftada 20 saatti) Aynı zamanda bu gibi yerlerde çalışabilmeniz için İngilizce seviyenizin en az Intermediate-Upper Intermediate seviyesinde olması gerekiyor.Kaldı ki Irlanda şuan ekonomik krizin en çok hissedildiği ülke, kendi halkının iş bulamadığı bir ortamda sizin iş bulmanız kolay olmayacaktır. Bunun dışında Irlanda'nın en az Londra kadar pahalı bir şehir olduğunu duydum. O yüzden ekstra bir bilgi vermek gerekirse tek işte çalışmanız sizin aylık masraflarınızı karşılamaya yetmeyecektir. Oraya giderken en az 1 aylık masraflarınızı karşılayacak bir paranın yanınızda bulunmasını tavsiye ederim.Londra da şuan Irlanda ile aynı durumda duyduğum kadarıyla.Halen görüştüğüm orda yaşayan arkadaşlarım var ve durumun hiç iyi olmadığını söylüyorlar. Şimdiden iyi şanslar.
  Private_message
  Merhaba Tunca,

  Öncelikle İrlanda da eğitim vizeniz varsa aynı zamanda çalışma vizesi alabiliyorsunuz yada almadan çalışabiliryorsunuz. İngilterede ki durum farklı orada çalışamıyorsunuz. Haftada 40 saat çalışabiliyorsunuz. Haftada 10 saat nedir yahu, günlük 2 saat için adamlar işe mi alırlar komik bişeymiş o. Evet bahsettiğiniz gibi ekonomik olarak çok kötü ama zaten kendi halkı benim bildiğim kadarıyla çalışmıyordu zaten.

  Yine de ev kiraları çok uçuk Bir resturantta çalışırsanız, yemek maliyetiniz olmayacaktır, ev de 3-4 kişi kalıyorsunuz ev kiranızın paylaşılmasından doğan maliyet düşecektir. Geri kalan giyim yakıt vesaire tüketimleri için giyimi artık irlanda iklimi zaten standart olduğu için Türkiyeden alışveriş yapılıp gidilebilir. eğlence var onun içinde artık para harcanabilir yani.

  Çok teşekkür ederim ben temkinli olacağız, daha karar veremedik. Amerika mı İrlanda mı
  Private_message
  Tubi bu testis geçme sevdanı anlamak isterdim.

  Nedir olayın...

  Böyle bir yer aslında her yerde olabilir, hakkaten sen nerede yaşıyorsun.
  Bak ben burada Kurumsal müşteri temsilcisi olarak bir reklam firmasında çalışıyorum 1700 tl maaş alıyorum. Yaşım 23 ve ailemle beraber yaşaıdğım için burası kendi evim. Aylık harcamam sigara eğlence hereye dahil 700 tl gördün mü


  1000 tl kalıyor geriye.

  Böyle yerler varmış bak.

  Tavrını anlayamadım, bi dünyadan soğumuşluk, bi herşeyi ben bilirimcilik, bir boş vermişcilik, bi laylaylomculuk.
  Private_message
  Tuğbanın bahsettiklerinin büyük bir kısmında haklı olduğunu düşünüyorum açıkcası, ancak bunun uçuk bir hayal olduğunu da düşünmüyorum.İngiltereden öğrenci vizesi ya da çalışma vizesi alan insanların sizden,bizden farkları yok.Yurtdışında çalışıp para biriktirmeyi başaran bir çok insan da tanıyorum.Ancak orda daha iyi şartlar altında yaşayacağını düşünüyorsan maalesef yanılıyorsun.Bu konuda gerçekci olmak lazım. Bence senin bahsettiğin olay maddi anlamda bir refahtan çok sosyal anlamda kendini daha rahat hissedebileceğin her istediğini yapabileceğin daha özgür olabileceğin bir yaşam tarzı.Öyle olmasa her ay 1000 TL biriktirdiğin bir şehri neden terkedesin:) Yoksa para biriktirmek dünyanın hiçbiryerinde kolay değil.Ben seni bu konuda suçlamıyorum çünkü ben de gitmeden önce bu tarz hesaplar,hayaller kuruyordum ama çok daha farklı çok daha zor bir yaşantıyla karşılaşacağın aşikar.Dersen ki ben günde 8 saat çalışırım, okulu da sallarım işte o zaman para biriktirirsin.Ama unutma Dil kursuna gidiyorsun asıl amacın bu.
  Private_message
  ya dostum yapacağın birşeyler varsa kulağını pek fazla etrafa açmayacaksın,pek fazla açmayacaksın varsa bi isteğin yapmaya bak,hem dil öğrenip hemde çalışmak mı istiyorsun isteklerini biraz altta tutarak masrafı biraz olsun aşağı çekebilirsin,yaa bakıyorumda çok birşey istememişsinki hayal değil rüya değil bir tavsiye bir yardım istemişsin pişman olmuşsun.bir dünya insan var bir dünyada hikayeleri var sen farklısın ve seninde hikayen farklı olacak imkanın varsa olanağın varsa gideceksin yapacaksın,olmadımı en azından olmadığını görürsün,yapmadan bunuda bilemezsin. benim arkadaşım vardı babası arabasını sattı onun parasıyla londra ya gitti dil okuluna ve artı bir kuaförde çalışmaya başladı kapı kapıyı açtı şuan orda yaşıyor ve kuaför! 3-4 sene önce oldu bu ve çocukta güvensizdi korkuyordu ite kaka gönderdik yani diyeceğim çok bişey istemiyorsunki,yapanların senden ne farkı var tek fark atılmak!herşey sende biter! iyi şanslar
  Private_message
  Offset teşekkür ederim,

  Yani işte bende gidenler bilir, nereye gitmeliyim diye sordum ama sanki çoooook büyük birşey istemişim gibi algılandı. Netice itibariyle gelişmiş ülkelerinin yaşam standartlarının gelişmekte olan ülkelerden daha iyi olmadığını söylemek mantık dışı bir yaklaşım olur. Az kira ödeyip, iyi bir maaş almak çok sıradışı bişey mi?


  Tubi, Ben 5 sene tek başıma yaşadım, sırf yalnızlıktan bıktığım için aileme döndüm, o zaman da 1450 tl ücret alıyordum en son, kafama göre de yaşıyordum 250 tl kira veriyordum. benim anlatmak istediğim bu değil ya hani böyle sen sanki benim çok uçuk bişey istediğimi düşünüyorsun zaten yazmışsın bunu da ama öyle dğeil yani.

  Amerika da 1600 dolar alıp aylık gideri 500 dolar olan insanlar var tanıdığım bildiğim. ben bunun da üzerine çıkmak istiyorum. Çok imkansız bişeymiş gibi söylüyorsun acayip bi mubala kabiliyetin var.

  Hem dil eğitimi hemde yurt dışında daha iyi maaşlarla çalışmak istiyorum. Burada ki şartlardan daha zor olabilir belki şuan ki işimde olan baskı zannediyorum hiç bi iş de yoktur. bir yandan müşteriler bir yandan departmanlar, partonlar ve cabası müdürler felan.


  Suadiye TGI Fridays i bilenler vardır, 18 yaşımdaydım orada garsonluk yaptığım da tipden geleni söylüyorum size sadece maaş umrumda bile değildi 3000 tl den aşağı geldiğini hiç görmedim.

  bunlar olabiliyor yani tubi sen hiç farketmemiş görmemiş olabilirsin.

  Sadece dil ve para da değil konu, farklı bi memleket görme sevdası benimkisi. hep aynı insanlar hep aynı yerler dünya iş ile ev arasında ki mesafeden ibaret değil ki bi gidelim bi ufkumuz genişlesin, macera arama hissiyatı diyelim biz buna.

  18 yaşımda 3000 tl gelirim vardı. Bu zannediyorum senin tezini çürütmeye yeter.
  Private_message
  Bir mesajını daha okudum tubi, ya bu aslında gereksiz manasız aptal saptal bi tartışmaya döndü artık. Az kira ödeyip dolgun bir maaş istemeyi uçukluk olarak görmek ayrı bi uçukluk ve bunu ütopyaya benzetmek nereden baksan uçmuşluk,.. Madde kullanmıyorsun öyle değil mi?

  Ya ben senin ütopya diye bahsettiklerini 18 yaşımdayken Türkiye de yaşadım. Üstelik hem okul hem ev bir de kız arkadaş giderlerim vardı.

  yani anlayamıyorum senin buna ütopya demeni. Ya tanıdığım bildiğim insanlar var İrlanda da saati 18 dolar ücret alan yani nesi ütopya bunun sadece ev kiraları yüksek, o da 4-5 kişi kalınarak halledilebilir. Ben sadece burada da gitmiş olanlar bilenler varsa fikirlerini alayım dedim ama seni gördükten sonra burada tekrar fikir alışverişi yapmamaya gayret edeceğim. Sanal platformun sana vermiş olduğu bu oldukça laubali üslubun, gereksiz mubala kabiliyetin ve bunları yaparken edebiyat terimlerinin arkasına sığınışın (kinaye vb) gerçekten şu sitede ki Türklerin genel yapısı bu ise yardım isteyenlere karşı hakikaten yine belli ediyoruz nereli olduğumuzu yorumu yaparım. Gerçi son gelen yorumlar fikrimi değiştirdi. Hala anlayabilen insanlar var.
  Private_message
  Cenk Çetin,

  biri daha anlamış. hitlerim yükseliyor :):):) Yani bu çok büyük bi hayal değil, ben zaten burada ulaşabiliyorum lakin sormak istediğim şey avrupa ve usa de kriz olduğundan dolayı nokta atışı yapmak istiyorum. her ülke sonuçta aynı derecede etkilenmedi bundan. Benim Türkiye de bir çok sektörde tecrübem var geneli krumsal şirketlerde oldu restaurantcılık dan çok iyi anlarım. Amerikaya gittiğimde bi TGI Fridays e girebilirsem dünyam değişir. türkiyede kiler kapandı biliyorsunuzdur.

  Çok teşekkür ederim, şubat sonu gibi gidicem size de tekrar bilgi geçerim.

  Melih bey, çalışmamız lazım. yani pizzacı ve pompacı dğeil tabi ki ama en kötü ihtimal bunlar ise sorun yok. işsiz kalmayalım da. İngilizceyi yüksek seviyeye çıkarınca kurumsal şirketlere başvuruda bulunacağım. Bazı sosyal medya içerikli şirketler hatta hepsi diyeyim Türkçe bilen personel arıyorlar sık sık özellikle irlanda da bir çok sosyal paylaşım sitelerinin merkezleri var çokca Türk personel arıyorlar. Bu sene ülkemizden 33 kişi gitmiş irlandaya dil eğtimi için ve 11 kişi geri dönmemiş çalıştığı şirketler çalışma vizesi almışlar hala devam ediyorlar. Bir kısmı bahsettiğim sosyal paylaşım sitelerinin merkezlerinde görev yapıyorlar ve ülkemize göre aldıkları ücretler dudak uçuklatıcı tabi ki giderlerine göre de öyle.
  Private_message
  baş koyduğun yolda tabikii ufak tefek belki büyük arızalar çıkacak,zor yollardan geçeceksin kim bilir kim güle oynaya bir yere gelebilmiş ama işte bu zorlukların da keyfini çıkarmasını bil,varış noktasını boşver yoluna bak zaten biryere varıyorsun,hep jack yudumlamak zevk vermesin sana bazen de kuru ekmek öyle tatlı ki. eyvallah
  Private_message
  Tubi inan bana kimsenin bi sidik yarışı yaptığı yok, hiç düşünmüyor musun acaba benmi abartıyorum diye. İstediğim şey epi topu yüksek maaş dolgun ücret. Türkiye de olan bişey gelişmiş ülkelerde fazla fazla olur yahu. Sen direk langadanak yaşadğımız gezegende öyle bir yer yok diye girdin lafa. Offff tespite bak abi, yaşadığımız gezegende öyle bir yer yok. e ön yargılı davrandın benim hayatımı bilmeden, ayrı bi eve çık felan muhabbetine girdin, Sen kendi hayatından değerlendirdin sanırım sorun burada. Öyle bir ülke yok dediğini ben Türkiye de yaşadım diyorum yahu. Sen bence burada yardım isteyenlerin hiç birine yardım etmeye kalkama doğru bi kriter değilsin. Sana kalsa insanlar evlerinden çıkmasın.

  Cenk iyi dileklerin için çok teşekkür ederim, umarım hepimizin planları gerçek olur.

  offset senin de dediğin gibi bir şekilde olacak yani bu, Şükür ki yaşıma göre iş hayatımda başarılı oldum hep, yaşım konusnuda da çok çekememezlikler oldu çalışma ortamlarımda öyle zannediyorum ki başarılıydım, Amerika da bunun çok güzel olacağına inanıyorum zira insana değer verilme hususu orada daha yüksek. duyduğuma göre çok akrabacılık da yok. Benim planlarımda Fridays ile yapacağım görüşmede direk kafaya oynayıp restaurant müdürlüğü yapmak var. yok garson ol derlersede bir süre sonra onlar mecbur yapmak zorunda kalırlar. Bilmyiorum Fridayse gittiniz mi ama konsepti biraz farklıdır eğlence üzerine kuruludur sistemi ve Türkiye de ki Fridaysler en gözde restaurantlar olmuştu hatta genel müdürmüz israil de kupa kaldırmış avrupanın en iyisi ödülünü almıştı. ABD den gelen koordinatörler şaşırıyorlardı, biz bize verilen eğitimin çok dışına çıkıyor ama doğru ata oynuyorduk. ABD de yıl başı gecesi hç bi garson masaya çıkıp dans edemezmiş ortamı o havaya sokamazmış biz bırakın masaya çıkmayı müşterilerin yanına oturur kumarbazlık hileleri yapardık ne günlerdi ya. Ben hayatımda hiç bir zaman hiç kimsenin hiç bir yerde Fridaysin çalışa ortamı kadar eğlenceli bir yerde çalışacağına inanmıam.

  Orada çalışmıyorsunuz orada yaşıyorsunuz. Biz günümüzü gün ettik ama orada çalışıp birikim yapan garsonlar yatlar katlar daireler sahibi oldular.

  Umarım herşey güzel olacak.
  Private_message
  :) arkadaslar sans eseri gordum bu threati ve bayagi guldum acikcasi tartismaniza.. Gerci tartismanizin odak noktasini bile anlayamadim soyle cabuk cabuk okurken belki bir ara oturup tamamini okurum. Egitim kurumundan Friday'se nasil gittiniz cok fena.. :)

  Taner ve Tugba arkadaslarim, sorunuzu cevaplayayim, evet dunya uzerinde bahsettiginiz gibi bir yer var: Avustralya (Azicik da Singapur veya Yeni Zelanda sayilabilir ama Avustralya ile kiyaslayamazsiniz)

  1.5 yil oldu ben buraya tasinali, kiytirik doktora bursumla dublex bahceli bir evde yasiyorum (ev arkadaslarim var), araba aldim, Cin'e gittim ve daha bir suru sey...

  Ayrica ulkede is sorunu hic yok, issizlik orani 5.4, o da burada issiz olmanin aslinda bir tercih olmasindan kaynaklaniyor... Mesela devlet'in ozel bir kurumu tarafindan alacaginiz saatlik ucretler denetleniyor, basvurup bana bu is icin bu kadar ucret veriyorlar dediniz mi eger aldiginiz ucret onlarin hesaplamalarindaki minimumun altindaysa isverininiz yasal yukumluluklere tabi tutuluyor falan...

  Ingilizce egitimi konusunu bilemiycem ama egitim kalitesi acisindan Avustralya'nin dunyada ilk 4te oldugunu biliyorum. Tek sorun Avustralya Ingilizcesi olabilir.. But no worries mate! You can handle it with time...

  Sormak istedikleriniz olursa ozelden cevaplayabilirim arkadaslar,
  herkese selamlar.

  FH
  Private_message
  Fahrettin bey merhaba, avustralya yeni bi öneri. Daha önce de hiç kimse bahsettmemişti, TGI Fridays e gelince, şöyle geldi konu, hanfendi diyorki yok öyle çok kazanacağın bir yer. Bende var dedim yani sizin de bahsettiğinzi gibi kıçı kıgık bir garsonken bile arkadaşlarım yatları katları vardı

  M-B Teşekkür ederim fakat ingiltere de öğrenci vizen varsa çalışmana izin vermiyorlarmış.
  Private_message
  Study&Work programi var kanada için bak derim. ILAC'de güzel iyi daha ne olsun.
  Private_message
  taner buldum mazambiğe gidiyoz hacı topla tası tarağı :D
  Private_message
  Barış arkadaşlar da aslında çok kötülemedi Türkiye yi oranlardan bahsettiler genel olarak işsizlik bizde daha yüksek biliyorsun. He ben Türkiye de bence herkes hakettiği gibi yaşıyor buna inanıyorum. Herkes hak ettiği yerde çalışıyor hak ettiği şekilde kazanıyor bence. Benim bir çok arkadaşım var kimisi 3. üniversiteyi okuyor mesela ama bi giyim mağazasında kasiyerlik yapıyor. Kimisi var bir reklam firmasında supervisiorlık yapıyor 18 saat çalışıyor günde ikisinin aldığı maaş aynı. Kapasite meselesi bir yerde. Türkiye bence iş konusnda çok adil bir ülke. Benim gördüklerim buydu. Türkiye de dayın da olsa olmasada bi işe yaramıyor işe yarıyor musun yaramıyormusun bu önemli. tabi memurluk için durum farklı.

  Bence istediğim şey absürd değil ya ben bu soruyu sorarken biraz araştırma yaptım anlatılanları dinledim. bi site var google da yazın çıkıyor çin günlüğü diye röportajlara bi bakın. İnsanlar nerlerden nerlere gelmişler Veya sadece bi saha araştırması onlara ne katmış.
  Private_message
  Malta'yı öneririm. 3 ay kaldım 2011 yazında. Sıcaktır Antalya gibi ama hem dil öğrenmek için hem de gezmek için müthiş bir yer.
  Private_message
  Avustralyadan şaşma :))
  Private_message
  gordugum kadariyla herkez biseyler sallamis bilende bilmeyende:) Kardesim git california ya.. zaten bidaha kolay kolay gelmessin turkiyeye.. Arkadaslarin bahsettigi sehirlerin tumunde kaldim hemen hemen.. ama suda bi gercekki birazda kismetli olucaksin isguc konularinda :) seceneklerini bellirle 2 ye 3 e kadar ele sonra karar ver, veremessen oylamaya ac burdann.. sadece oralarda bulunmus arkadaslardan yorumlamalarini rica et... Ferrari ye binmemis adamdan ferrari yorumu bekleme derim sevgili taner..
  Private_message
  Ramis tavsiyelerin için teşekkür ederim en sağlıklısı o şekilde olacak sanırım.

  Avustralyanın vize işlemleri çok gıcık arkadaşlar, 20 bin lira para görmek istiyor hesapta ama 3 ay durmuş olacak orada. Sonra bir de vizenin cevabı 3 ay sonra geliyormuş. Bu Avustralyada yaşayan tailandlı bir arkadaşımın bahsettiği şeyler belki onun ülkesi için öyledir tam araştırmadım açıkcası.
  Private_message
  bir tavsiye veremeyeceğim ama şunu söylemeliyim topic çok faydalı gidiyor, bir zamanlar benim de çok merak ettiğim kafa yorduğum bi konuydu bu, sonra istanbulu gezen yabancıları hatta burada yaşamaya karar verenleri dinledim de, istanbulda veya Türkiye'nin herhangi bir yerinde yaşamanın da ilginç olabileceğini duydum çok fazla... yani avrupanın bile çeşitli yerlerinden gelip de istanbula hayran olanlar varsa, belki ben de hayran olacak yönlerini aramalıyım diye düşündüm... başka ülkelerde deneyimleri olan arkadaşlara da paylaşımda bulunmalarını rica ediyorum...
  Private_message
  Solaress uzun süre bir yerde yaşadığın zaman sıkıcı geliyor artık. Çok sosyal bir insan değilsen ve yeni bir başlangıç ile bunu yapmak istiyorsan kaçacaksın abi, gideceksin. Ben istanbuldan alacağımı aldım. 23 yaşıma kadar 80 yaşında ki bir adamın ömrünü yaşadım belki, zaman su gibi aktı gitti. Ben durulmak istiyorum artık, bi filozof kafeye gidip elimde ki kitabı okurken pipomu tüttürmek istiyorum abi ben.
  Private_message
  Bende Taner'le aynı düşüncelere sahip olduğumdan herkese bilgi verdiği için teşekkür ediyorum.
  Bende balkanlarda şansımı denemek istiyordum. Balkan ülkeleri (genellikle) ucuz,kiralar düşük,hayat standartları da düşük ama dünya'nın koşturmacasından uzak bir yer. İş imkanları kısıtlı olsada aç kalınmayacak kadar kazanmak mümkün. İngilizce bilen kişi sayısının az olması, iş bulana kadar ki süreçte cepten yemek beni korkuttuğu için balkan ülkelerinde bir türlü gidip yerleşemedim.
  Taner ingilizce açısında baktığı için balkan ülkerinde üniversite kursları dışında kaliteli eğitim olacağını sanmam. Ama Taner dışında biraz macera yaşayayım farklı bir yaşam tarzını daha tanıyayım diyenlere balkanlara gidin derim.
  Private_message
  Taner Merhaba Sana birazcik yardimci olayim.. oncelikle turkiye disinda yapilmasi imkansiz 2 seyi istiyorsun hem gidip egitim almak hemde calisip guzel para kazanip birde az kira vermek :) ilk olarak amerika ve ingiltere icin hem dil egitimi alip hemde calisman imkansiz zaten aldigin vize f-1 vizesi yani calisma iznin yok ancak egitim alabilirsin. Calismak istersen tabiki calisabilirsin ama ingiltere de bunu yapman gercekten cok zor cunku bu konuda cok siki denetim var kolay kolay kimse almaz seni calistirma riskini. Ancak amerikada calisabilirsin tabiki yasa disi olarak. Yakalanman cok zor cunku pek bi denetimi yok ve kacak calisan binlerce insan var. Bunun yanin bir sure sonra cok uyguna konaklamada bulabilirsin once bi o bolgeyi gidip ogrenmen lazim. Ama istersen sana soyle birsey sunabilirim Amerikada community collage lar var. Bu okullar yurt disindaki firmalarla ulasabilecegin turde okullar degildir. Digerlerinden farkli olark ozelligi sudur. community collage larda aylik degil donemlik egitim alirsin ve bu okullar sana talep ettigin takdirde okul icerisinde haftada 20-30 saat calisabilecegin daha sosyal bir yasama gecebilecegin bir ortam sunar. Daha detaylli bilgi almak istersen bana ozelden yazabilirsin.
  Private_message
  Sağolun arkadaşlar çok çok teşekkür ederim. Bu gün danışmanlık büromuz ile son görüşmelerimizi yaptık. İrlanda ya gidiyoruz. Çalışma vizemiz olacak, ne iş bulursak ingilizceyi tamamen bitirene öğütene kadar içimiz de yapacağız. Ev için 4 kişi ayarlıcaz ev kirası maliyeti baya düşecek. İlk hedef ingilizcemizi cebimize koymak olacak, şansımız yaver gider ise eğer orada ki kurumsal internet sitelerinin sosyal paylaşım sitelerinin merkez binalarında çokca Türk personel ihtiyacı duyuluyormuş. hiç olmadı, oradan ingilterede ki güney okulları için bi eğitim vizesi daha çıkartacağız 3 aylık cüzi rakamları var. Ankara anlaşması ile beraber orada iş kurmanıza müsade edebiliyorlar sıkı bir takiple ingilterede şansımız deneyeceğiz. Aklımıza gelen ilk şey tekstil üzerine bir satın alma şirketi oluşturmak sonra tekstille sınırlamayız aslında genel olarak Türkiye de ki Zer A.Ş gibi satın alma ve danışmanlık şirketi kurmayı planlıyoruz. Türkiye den ürün ithal etmek fikri ccazip geliyor üstelik bir süre sonra konsoloslukla vasıtası ile tarım için geçerli olan ithalatlarda devlet desteği de geliyor bunu da kendi ülkemizden talep edebiliyoruz. 3 senelik vize uzatmaları sonunda
  İngiltere de oturma izni alıp çifte vatandaşlığa sahip oluyorsunuz.

  Arkadaşlar hepinizi evimize davet edeceğiz, eğer uzun vadeli bişey olmazda 1 yılın sonunda geri dönecek olursak son ayımızı avrupa turnesi ile geçireceğiz. Bir araba ve bir karavan kiralayıp avrupayı dolaşacağız. Hepinize çok teşekkür ediyorum yardımlarınızdan dolayı. Herkes hayallerine ulaşmalı diyip bitiriyorum.
  Private_message
  Aynisini ben de yapmak istiyorum. Ama yukarida bayag olaylar donmus. Ozetle ne kadara sadece gidis maloldu hangi islemleri yaptiniz... Ikinci olarak da orada aylik gideriniz ve geliriniz?
  Bu sorulari yanitlarsaniz belki komsu oluruz:)

  It looks like you're posting an email address or phone number. To protect your privacy, don't post any personal contact information here.

 • It looks like you're posting an email address or phone number. To protect your privacy, don't post any personal contact information here.